Z6_PPGAHG800PEFF0QBUFFL5C19B5
Z7_PPGAHG800PEFF0QBUFFL5C1971

СВЕТОВЕН ДЕН НА ВОДАТА 22 МАРТ 2024 – ВОДА ЗА МИР

Дата на публикуване: 21.03.2024
Последна актуализация: 22.03.2024

   Световният ден на водата се отбелязва всяка година на 22 март за привличане на вниманието върху значението на водата и необходимостта от опазването ѝ. Инициативата е предложена през 1992 г. на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED), проведена в Рио де Жанейро. Денят се отбелязва официално от 1993 г., като всяка година в целия свят се организират прояви, посветени на водата.
Темата на Световния ден на водата през 2024 г. е  „Използвайте водата за мир“, а кампанията ще протече под мотото „Вода за мир“. 
   Водата може да създаде мир или да предизвика конфликт. Когато водата е оскъдна или замърсена, или когато хората имат неравен или изобщо нямат достъп до водни ресурси, може да възникне напрежение между различни общности и държави. 
Повече от 3 милиарда души по света зависят от водоеми, които пресичат национални граници. Освен това, от 153 страни, които споделят реки, езера и водоносни хоризонти със своите съседи, само 24 страни съобщават, че имат сключени споразумения за сътрудничество за всички споделени води. 
Въздействието на изменението на климата нараства и това поражда спешна необходимост държавите да се обединят около защитата и опазването на един от най-ценните ресурси - водата. 
С нарастването на населението, водата ще става все по-важна в борбата срещу бедността и влошаване състоянието на околната среда. 
Общественото здраве и просперитет, хранителните и енергийни системи, икономическата продуктивност и целостта на околната среда разчитат на добре функциониращ и справедливо управляван воден цикъл.
Качеството на питейната вода в Разградска област се контролира от Регионална здравна инспекция.  Централното водоснабдяване на 103 населени места в област Разград се осъществява от 111 подземни водоизточника. Обособени са 47 зони на водоснабдяване. Пробонабирането за контрол на питейно - битовите води в населените места се извършва от 208 пункта по предварително изготвени и съгласувани графици.
В мониторинга по държавен здравен контрол са включени показателите цвят, мирис, вкус, мътност, активна реакция, перманганатна окисляемост, електропроводимост, остатъчен свободен хлор, амониев йон, нитрити, нитрати, хлориди, обща твърдост, калций, магнезий, сулфати, фосфати, желязо, манган, флуориди, цианиди, хром, натрий, арсен, селен, антимон, кадмий, олово, живак, мед, цинк, никел, бромати, бор, пестицидни остатъци, полиароматни въглеводороди, бенз(а)пирен, трихалометани, естествен уран, обща бета активност, колиформи, Ешерихия коли, ентерококи, микробно число при 22°С.
За оценка на качеството на питейната вода от централно водоснабдените населени места в областта през 2023 г. са извършени всичко 6852 изследвания по химични и микробиологични показатели, от които 6782 отговарят на нормативните изисквания, или 99% стандартност.Нестандартността по химичен показател е свързана със завишено съдържание на нитрати, а отклоненията от микробиологичните изследвания касаят показателите колиформи и ешерихия коли. 
От водопроводна мрежа на контролираните по държавен здравен контрол 6 ведомствени водоснабдявания за питейно - битови цели са извършени 350 изследвания, от които 266 по химични показатели с 8 нестандартни изследвания по показател нитрати. Извършените изследвания по микробиологични показатели са 84, като са установени 2 изследвания с отклонения.
На контролираните 17 местни водоизточника са извършени общо 460 изследвания – 322 по химични показатели и 138 по микробиологични показатели. От химичните анализи нестандартните проби са 23 по показател нитрати, а от микробиологичните анализи-  41 са нестандартни по показатели колиформи и ешерихия коли. За местните чешми, чиито води не отговарят на изискванията на Наредба № 9 са дадени препоръки на съответните собственици за обозначаване, като негодни за пиене. 
Няма случаи с доказана причинна връзка между инфекциозните заболявания и влошените качества на питейна вода.
Известно е, че без вода животът на Земята е невъзможен. Но малко хора осъзнават, че това богатство не е вечно. Приемаме водата за природна даденост и смятаме, че тя е неизчерпаем източник. Не се замисляме какво причиняваме на природата и на себе си, когато изхвърляме отпадъци в бистрите реки или разливаме различни отрови в моретата и океаните. 
Всеки от нас може да допринесе за опазване чистотата на нашите водни ресурси. 
Като индивиди, можем да използваме водата разумно и по-пестеливо, намалявайки замърсяването на  околната среда и водната инфраструктура. 
   Като общност, всички можем да се обединим и намерим решения на проблемите, свързани с опазването на почвата, въздуха и ВОДАТА - ИЗВОР НА ЖИВОТ!