Z6_PPGAHG800PEFF0QBUFFL5C19B5
Z7_PPGAHG800PEFF0QBUFFL5C1971

10 май – Световен ден на физическата активност „Движението – това е здраве”

Дата на публикуване: 10.05.2024
Последна актуализация: 10.05.2024

     С решение на 55-та Световна здравна асамблея през 2002 г., датата 10 май е обявена за Световен ден на физическата активност под мотото „Движението – това е здраве“.
Целта е чрез спорт и физическа активност да се ограничи действието на рисковите за здравето фактори – тютюнопушене, нездравословно хранене, стрес и социална изолация.
     Проучванията показват, че физическата активност и здравословното хранене са най-важните фактори за постигане на пълноценно здраве. Редовните физически упражнения допринасят не само за поддържане на нормално тегло, подобряване на физическото и психичното здраве, но и предпазват от редица заболявания. Хората, които са физически активни страдат по-рядко от коронарна болест на сърцето, високо кръвно налягане, мозъчен инсулт, остеопороза. Физическите упражнения подпомагат имунната система и намаляват риска от рак на дебелото черво, подобряват настроението и самочувствието.
    Физическа активност не означава само и единствено упражняването на различни видове спорт. Това са всички видове физическа дейност – разходки, домакинска работа, градинарство, танци. Повишаване на физическата активност се постига чрез замяна на заседналия начин на живот с ежедневни физически упражнения.
Обездвижването се нарежда сред основните рискови фактори, водещи до заболяване и смърт. Според СЗО тенденцията се наблюдава както в развитите, така и в развиващите се страни и се дължи на начина на живот на модерното общество, съпроводен с намалена физическа активност, нездравословно хранене, повишаване  употребата на алкохол и тютюнопушене.
По данни на Националното проучване на факторите на риска за здравето сред населението в Р България проведено през 2020 г. с обхванати 513 деца на възраст 10-19 години, делът на спортуващите ежедневно деца намалява с 5.8%,  като делът на момчетата е почти два пъти по-висок от този на момичетата (съответно 48.2% срещу 25.5%) в сравнение с проведеното през 2014 г. проучване сред същата възрастова група. И при двата пола по-активни физически са децата на 15-19 години. 
Данните от проучванията показват, че по три и повече часа дневно са обездвижени пред компютъра през учебните дни 25.6% от анкетираните за 2014 г. и 18.1% за 2020 г. През почивните дни делът им нараства двукратно - съответно до 53.8% и 33.3%. Не използват компютър едва около 7.0% от децата през 2014 г. и ¼ от анкетираните през 2020 г. Продължителното гледане на телевизия оказва също влияние върху нивото на физическа активност на младите хора и води до тяхното обездвижване.
Формирането на позитивно здравно поведение сред подрастващите трябва да обхваща всички области, имащи отношение към него - училище, семейство и социална среда. Семейството играе основна роля за изграждането на позитивно отношение към спорта във всичките му форми. 

     Двигателната активност, системните занимания с физически упражнения, игри, спорт и туризъм са основното средство за ограничаване на обездвижването на децата и юношите,  което е предпоставка за намаляване честотата на хроничните незаразни болести в по-късна възраст. Независимо каква е целта на физическата активност - намаляване на тегло, борба със стреса или просто поддържане на добро здраве, физическите упражнения са добър подход. Те трябва да са част от ежедневието на съвременния човек.

Използвани са материали на СЗО и НЦОЗА.