Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0MG5
Z7_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT01D7

17 МАЙ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ХИПЕРТОНИЯТА

Дата на публикуване: 15.05.2023
Последна актуализация: 14.07.2023

Световният ден за борба с хипертонията се отбелязва за първи път през 2005 г. по инициатива на Международното дружество по хипертония и свързаните с него кампании имат за цел да обединят усилията на медицински специалисти, пациенти,  граждани и институции за популяризиране на социалната значимост на заболяването, за важността на превенцията, контрола и лечението му.
През 2023 г. мотото на кампанията е „Измерване, което спасява живот. ТВОЯ.“ 
Артериалната хипертония (АХ) е състояние на трайно повишено артериално налягане, в резултат на спазъм или стесняване на кръвоносните съдове. АХ не е само заболяване на сърцето, а засяга целия организъм. Тя е една от водещите причини  за  инвалидизация и преждевременна смърт. В резултат на АХ настъпват тежки, а в много случаи и смъртоносни усложнения като мозъчен инсулт, миокарден инфаркт, нарушения на бъбречната функция, проблеми, свързани с бременността, увреждания на очите и др. 
Сърдечно-съдовите заболявания остават водещата причина за смърт в света. Заболеваемостта от артериална хипертония за страните от Европейския съюз е между 30 и 45%. В България сърдечно-съдовите заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация.
По данни на Българската лига по хипертонията по време на скриниговите кампании „Май - месец за мерене“ през 2019, 2021 и 2022 г. са обхванати над 10 000 българи. Само през 2022 г., участие са взели над 4 027 български граждани в 16 областни града на средна възраст 61.7 години. Пропорцията хипертоници, приемащи терапия или с измерени стойности на АН над 140/90 mmHg по време на скрининга достига 74.3%. Контролирани хипертоници на фона на провеждана терапия са 46%, респективно 34.8% от изследваните индивиди. Правят впечатление:

  • нарастващата честота на ново установена хипертония сред определени групи- млади мъже и жени на средна възраст 35-65 г.;
  • придружаващи допълнителни рискови фактори, налични още от ранна възраст и нарастващата тенденция за липса на адекватен контрол на АН, независимо от провежданата терапия.

Всичко това се дължи главно на факта, че повечето хора с артериална хипертония не се лекуват,  което се обяснява с ниските нива на информираност и липсата на редовно измерване на  кръвното налягане. 
Причините за високото кръвно налягане са свързани и с редица поведенчески рискови фактори прекален прием на сол с храната, злоупотребата с алкохол и тютюневи изделия, недостатъчната  физическа активност и свръх тегло. 
РЗИ – Разград подкрепя инициативите на Българската лига по хипертония, свързани със Световният ден за превенция на хипертонията и организира на 16.05.2023 г. (вторник) от 10.00 ч. до 12.00 ч. информационна кампания с измерване на артериално налягане от екип, разположен в градинката пред Художествената галерия “Проф. Илия Петров“ – гр. Разград. Ще бъдат предоставени здравно- информационни материали със съвети за профилактика на заболяването.