Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0M85
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3UH7

19 май – Европейски ден за борба със затлъстяването

Дата на публикуване: 19.05.2023
Последна актуализация: 14.07.2023

Началото на тази инициатива е поставено през 2009г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване. В България  този ден се отбелязва от 2011 г. 
Днес затлъстяването е определено като "епидемията на 21-ви век“. По данни на СЗО повече от 1 милиард души по света са със затлъстяване. От тях 650 милиона възрастни, 340 милиона юноши и 39 милиона деца. Епидемията от затлъстяване в детска възраст е обявена от СЗО като едно от най-сериозните предизвикателства пред общественото здраве в 21-ви век. Детското затлъстяване и наднорменото тегло са се увеличили значително през последните четири десетилетия. При хората с наднормено тегло се наблюдава повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, появата и развитието на диабет тип 2, болести, свързани с обмяната на веществата, хипертония, атеросклероза, ставни заболявания, репродуктивни проблеми и преждевременна смърт. 
Повишената консумация на храна, особено по - богатата на калории, в съчетание с ниската физическа активност водят до негативни резултати. Важно е да се знае, че наднорменото тегло е много сериозен здравословен проблем, който не бива да бъде подценяван, но може да бъде контролиран. Затлъстяването е обусловено от влиянието на различни фактори - генетични, биологични, психически, здравословни, фактори на околната среда и свързани с начина на живот и др. Поведенческите рискови фактори - нездравословно хранене и ниска физическа активност са с голяма тежест за развитие на затлъстяването. Причина за затлъстяване е храненето, при което се приема повече енергия, отколкото са енергийните загуби на организма, особено при заседнал начин на живот. Поддържане на добра двигателна активност е другото условие за профилактика на затлъстяването. Поддържането на здравословни хранителни навици, съчетани с оптимален двигателен режим е профилактика не само на затлъстяването, но и намалява здравния риск от редица заболявания. 
Специалистите съветват – за да поддържате здравословно телесно тегло, спазвайте следните правила:

  • Приемайте храна с енергийна стойност, съответстваща на вашия енергоразход;
  • Увеличете консумацията на плодове и зеленчуци; редовно консумирайте варива и зърнени храни. Тези продукти са бедни на мазнини и богати на хранителни влакнини, които увеличават обема на храната и засилват усещането за ситост;
  • Приготвяйте и съхранявайте храната по начин, осигуряващ нейното качество и безопасност;
  • Избягвайте пикантните подправки, намалявайте солта;
  • Пийте най-малко 1,5 л вода и течности дневно;
  • Намалете консумацията на мазнини и алкохол, тъй като те са висококалорични;
  • Ограничете консумацията на сладкарски и тестени изделия (пасти, торти, шоколадови десерти, баници и други), тъй като освен въглехидрати те съдържат и голямо количество мазнини;
  • Препоръчва се ежедневна оптимална двигателна активност, която да включва енергично ходене пеша минимум 30 минути, разходки на открито в парк и планина, извършване на физически упражнения, работа на открито, спортни занимания като плуване, игри с топка, тенис, ски, футбол, йога, каране на колело, ролери, кънки и др.
  • Намалете времето за престой пред дигиталните устройства и увеличете двигателната активност. Необходимо е родителите заедно със своите деца да прекарват повече време навън като играят, спортуват и се разхождат. Децата от ранна възраст да се занимават със спортни игри, които да са съобразени с техните желания и възможности.

ХРАНЕТЕ СЕ ЗДРАВОСЛОВНО,  ДВИЖЕТЕ СЕ АКТИВНО,
БЪДЕТЕ ЗДРАВИ !